Trochę więcej o termomodernizacji - wywiad z panią dyrektor szkoły

Obecnie nie chodzimy do szkoły, ale wszyscy chcemy wiedzieć, jak toczą się działania założone w projekcie termomodernizacji. Objęte są nim wszystkie szkolne budynki. Żeby zasięgnąć informacji u źródła, skontaktowaliśmy się z panią dyrektor Dorotą Jagłowską. Cieszymy się, że w natłoku obowiązków udało się jej odpowiedzieć na kilka naszych pytań. 


Pani Dyrektor, czy mogłaby Pani krótko wyjaśnić, na czym polega termomodernizacja naszej szkoły?

Założenia termomodernizacji polegają na tym, żeby budynki jak najlepiej docieplić, tzn. aby jak najmniej ciepła utracić i zatrzymać w środku. Ciepło będzie pobierane z wnętrza ziemi za pomocą pionowych sond. Każdy budynek będzie miał swoją centralę pomp ciepła. Rolą pomp jest pobieranie ciepła z sond i rozprowadzanie po budynku przy pomocy instalacji grzewczej. 

Na jakim etapie są prace w budynkach szkolnych?

Na różnym - w zależności od miejsca. W budynku szkoły jesteśmy na etapie ocieplania posadzek na gruncie. Aby to zrobić, trzeba było zbić posadzki aż do ziemi, następnie położyć warstwę betonu, folię, styropian, znowu beton i na to dopiero ułożona zostanie terakota. Mamy też połowicznie założoną instalację do grzejników i dodatkowo jesteśmy w trakcie wymiany okien.

Jeśli chodzi o budynek internatu, to została tam już położona instalacja grzewcza w stołówce. Jest to ogrzewanie podłogowe. Teraz przygotowywana jest instalacja do grzejników. W piwnicy aktualnie docieplamy posadzki.

W budynku warsztatów szkolnych także prowadzone są prace nad ocieplaniem posadzek i już w niektórych pomieszczeniach wykładamy terakotę. We wszystkich budynkach wymieniane jest oświetlenie na typu led, które jest energooszczędne. 

Czy wszystko idzie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem?

Prace wymagają dużo czasu i niestety, następują pewne opóźnienia. Przez silne mrozy betoniarki nie mogły przywieźć betonu z Suwałk, a teraz, gdy nadeszły roztopy, na warsztatach - gdzie została rozkopana posadzka - podeszła woda i mamy dosłownie błoto. Musimy jeszcze wykonać odwodnienie budynku.

Czy sala gimnastyczna będzie także remontowana?

Tak, będzie, ponieważ musi zostać docieplona posadzka. Na sali także będzie działał odzysk ciepła. Wymienimy również oświetlenie.

Obecnie trwają remonty na stołówce i w bibliotece. Czy możemy się spodziewać zmian w tych pomieszczeniach?

Nie, nie będzie żadnych zmian, nie licząc tego, że na stołówce nie będzie już grzejników, ponieważ zamontowaliśmy ogrzewanie podłogowe. Termomodernizacja nie obejmuje takich robót, jak np.  malowanie ścian czy wymiana wyposażenia.

Czy szkoła będzie miała nową elewację?

Tak, będzie wyglądała inaczej. Ściany muszą zostać docieplone, więc zmieni się też kolorystyka. Chcemy, aby budynki szkolne były w jednakowym kolorze. Będą one w barwach szarości i bieli z elementami zieleni, ponieważ jest ona nieodłącznym kolorem szkoły rolniczej i naszego logo. Na ścianie frontowej głównego budynku zostanie umieszczone logo szkoły. Początkowo mieliśmy pewne wątpliwości, czy w internacie także zmieniać elewację, ponieważ dzielimy ten budynek z sądem, ale wydaje mi się, że nie będzie nic złego w tym, jeśli naszą część będzie wyróżniał kolor charakterystyczny dla całego ZSCKR.

Co by było, gdybyśmy teraz musieli wrócić do szkoły?

To jest najtrudniejsze pytanie. Na bieżąco śledzę ilość zachorowań, opinie lekarzy, którzy się wypowiadają na temat rozwoju pandemii i nie wydaje mi się, że tak szybko będziemy mogli wrócić do nauki stacjonarnej. Niektóre pracownie w szkole i w internacie w niedługim czasie będą mogły być użytkowane. W sytuacji powrotu do szkoły to właśnie w nich będziemy mogli zorganizować naukę. 

Dziękujemy Pani za poświęcony czas i wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania. Życzymy bezproblemowej kontynuacji projektu!

Dziękuję!


Z dyrektor szkoły panią Dorotą Jagłowską rozmawiała Magda Dobrowolska z klasy III PT.

Poniższa galeria zdjęć przedstawia stan robót na 18 lutego, 26 lutego i 25 marca 2021 r.

 











 













Komentarze

  1. Bardzo dobra inwestycja. Po termomodernizacji budynek prezentuje się znacznie lepiej, a do tego jest bardziej energooszczędny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty